הרב אביחי רונצקי זצ"ל

הרב אביחי רונצקי נולד בשנת תשי"ב למשפחה שאיה שומרת מצוות ולמד בפנימייה הצבאית שליד בית הספר הריאלי בחיפה . ב-1969 התגייס לצה"ל ושירת בצנחנים . במלחמת יום הכיפורים היה מפקד פלוגה בסיירת שקד ולחם בגבורה בחזית הדרומית. למלחמה הייתה השפעה מכרעת על חייו של הרב ולאחר שחרורו מהצבא החל בתהליך חזרה בתשובה דרך מכון מאיר.
לאחר שחרורו מצה"ל למד בישיבת מרכז הרב ובכולל מרץ. הרב היה שותף להקמת הישיבה באלון מורה ולימד בה כר"מ ובהמשך שימש כר"מ, למעלה מעשר שנים בישיבת עטרת ירושלים .
הרב רונצקי היה מופת עבורנו – התלמידים. הוא ישן איתנו בפנימיה וחזר לביתו מדי יום שלישי אחה"צ וביום שישי בבוקר לאחר 'מישמר' לאורך ליל חמישי. הוא למד בדבקות וכשהיה מתעייף היה נעמד כדי לא להירדם והיווה עבורנו דוגמה חיה לדברי חז"ל 'הוה שקוד ללמוד תורה'. הרב התעניין בכל תלמיד והיה מוצא זמן לשוחח עם כל אחד ואחד. הוא ידע את חכמת השילוב של אהבה ומתיקות יחד עם הצבת דרישות וקשיחות. עסק רבות בגמילות חסדים ושידוכים לתלמידי הישיבה. בליל חמישי היה הרב מעביר שיעור בפרשת שבוע בספריה. השיעורים נודעו במחשבה המקורית של הרב, בשיתוף התלמידים ובמתיקות מיוחדת. שילוב נדיר זה של גדלות בתורה ושקידתה יחד עם עשייתו הצבאית וההתיישבותית מזכירים את דברי הרמב"ם על רבי עקיבא שהיה מחכמי הדור ועם זה היה נושא כליו של בר כוכבא.
בשנת 1984 היו בני הזוג רונצקי ממקימי היישוב איתמר בשומרון, שהוקם על ידי משפחות של חוזרים בתשובה מבוגרי מכון מאיר. הרב רונצקי שימש כרב היישוב בשנותיו הראשונות. הקים ישיבה באיתמר שמונה כ-190 תלמידים, אברכים ואנשי צוות. שיטתו החינוכית היתה לקיחת אחריות על התורה ועל מערכות המדינה קרי חינוך, צבא ועוד. חיבר סדרת ספרים העוסקת בהלכות צבא בשם "כחיצים ביד גיבור" (ארבעה חלקים), בהם באה לידי ביטוי מעורבותו והיכרותו את חיי הצבא.
ב 2006 הועלה לדרגת תת-אלוף ומונה לרב הצבאי הראשי, כמחליפו של הרב ישראל וייס. בתקופת כהונתו שם דגש על הרחבת היקף הפעילות של תחום "תודעה יהודית" .
ב2010 הוחלף בתפקידו על ידי הרב רפי פרץ, ו שובץ לשירות מילואים כ"מנהל לחימה" באוגדת עזה.
ב2013 מונה לראש "מנהלת הזהות היהודית" במשרד לשירותי דת, גוף שמטרתו להנחיל ערכים יהודיים לציבור הישראלי.
ב 2016 התנדב הרב רונצקי לתרום כליה עבור מי שיזדקק לכך, באמצעות ארגון מתנת חיים. בבדיקות הרפואיות המקדימות התגלה אצלו גידול ממאיר במעי הגס והוא עבר ניתוח להסרתו.
ביולי 2016 הודיע על פרישתו מראשות הישיבה הגבוהה באיתמר.
נפטר בט"ז בניסן ה'תשע"ח, לאחר מאבק בסרטן המעי הגס. הותיר אחריו אישה ושישה ילדים.